کدبانو ۲۰

عثمان دوزی 

تاریخچه هنر اصیل عثمان‌دوزی (شفق دوزی)

این هنر سنتی و زیبا از صدها سال قبل از صفویان در آذربایجان رواج داشته و در دوران صفویه کار سرمه دوزی خیلی رواج داشت و از تلفیق این دو هنر عثمان دوزی و سرمه دوزی روی لباس‌های درباریان و اشراف به خصوص تاج‌ها به وسیله‌ی زر و نقره و سنگ‌های قیمتی برای تزئین استفاده می شده .
البته تفاوت اصلی این هنر اصیل با سرمه دوزی و کارهای هنری دیگر در این است که در هنر عثمان دوزی (شفق‌دوزی) ما از نخ و سوزن استفاده نمی‌کنیم.(مگر اینکه بخواهیم کار را روی لباس وصل کنیم).
در ضمن بیش از ۴۲ قلم مواد و لوازم برای کار عثمان دوزی مورد استفاده می‌باشد که بستگی به سلیقه شخصی افراد دارد. البته پیشنهاد ما به شما بانوی ۲۰ این است که برای شروع کار با کمترین اقلام هنرآفرینی کنید. مثلاً از سنگ‌های لباس‌های قدیمی و وسایلی که در منزل موجود است می‌‌توانید استفاده کنید.
قابل توجه کلیه هنردوستان، برای این هنر شما فقط یک روش پایه نیاز دارید و کلیه طرح‌ها به همین روش کار می‌شود و موادی از قبیل سرمه، نخ، قیطان، نگین‌های متری و ساچمه فلزی، شن لیزری و … که روی طرح کار می‌شوند، بستگی به سلیقه و نظر هنرجو دارد.
بقیه آموزش در pdf زیبا هدیه به شما بانوی هنرمند گرامی می شود .

برای دانلود رایگان آموزش عثمان دوزی اینجا کلیک کنید 

 

 

 

 

 

بلوز آستین افتاده 

اگر قبلاً دوخت ودوز انجام داده اید و این مهارت را دارا هستید که بدون الگو کار کنید، تمام خطوط را مستقیم روی پارچه پیاده نمایید البته با رعایت دولای بسته پارچه، در غیر اینصورت حتماً الگو رسم کنید.

 

 

 

برای دانلود رایگان آموزش بلوز آستین افتاده اینجا کلیک کنید .

 

 

از اینکه مطالب سایت بانو 20 را منتشر می کنید سپاسگزاریم .